foto1
Vítejte na stránkách Musher klubu JCC

Leskros očima naší členky Petry Markové

60978793 2231724746943188 5352484417182892032 n

V září loňského roku jsem se stala členkou Musher klubu JCC, z.s. a s pocitem, že jsem součástí něčeho „velkého“ a „důležitého“ jsem se rozhodla si začít plnit svůj sen, a to v mých očích byl společný běh se psem. Na podzim jsme si zkusili pár menších závodů, abychom s mým psím parťákem nasáli potřebnou atmosféru. Oba jsme zjistili, že to není tak jednoduché, jak to všechno vypadá, a že máme před sebou opravdu dlouhou cestu.

A protože se železo má kout, dokud je žhavé, ihned po novém roce jsem nás přihlásila na běžecko-canicrossový trailový seriál Leskros pořádaný pod hlavičkou „rozběhámečesko.cz“. Seriál byl organizován do 4 závodů, z nichž 3 byly v okolí Plzně (Tlučná, Dnešice, Nebílovy Sady) a jeden byl přesunut pod Ještěd. Na všech závodech bylo možné běžet se psem SPRINT (4 – 5,5 km) nebo MID (8,5 – 9,5 km) a stejné trasy i bez psa. První dva závody (Tlučná, Dnešice) byly navíc obohaceny o možnost zajet si krátkou trať na koloběžce společně se psím parťákem (dogscootering). Canicross SPRINT byl rozdělen do kategorií podle hmotnosti psa, což se ukázalo na tak krátké trati jako rozhodující veličina, díky za to. Ze všech 4 závodů se sbíraly body do tzv. „týmové výzvy“, vítězný tým získal na konci seriálu putovní pohár. Všechny 4 závody byly vedeny přírodou po lesních cestách a byla vidět snaha o zachování trialového charakteru závodů, za což pořadatelům rozhodně náleží pochvala. Prostě výběr prostředí, zejména pod Ještědem, se jednoznačně povedl. Také celkové organizaci závodů (parkování, občerstvení, toalety, běžecká vesnice atd.) nelze nic zásadního vytknout.

Ale jak to tak bývá, vždycky se nějaká chybička nebo prostor pro zlepšení najde. Ačkoliv se považuji za amatéra a úplného začátečníka v canicrossu, pochopila jsem, že jsem plně odpovědná za svého psa a musím dělat maximum pro to, aby pes mé aktivity, které mu vymyslím, ve zdraví přežil. Proto jsem byla nejvíce zklamána neochotou pořadatelů upravit/zkrátit trať nebo posunout čas startu s ohledem na hlášené slunečné počasí a vysokou teplotu. Sice oproti Tlučné byla na všech dalších závodech přidána uprostřed trati vana s vodou, a tedy možnost občerstvení pro psy (i pro pány), ale vzhledem k počasí v Nebílovech ani tato náplast nebyla dostatečná. Také dogscootering by zasloužil trochu doladit. Obliba koloběžek roste a startovní listina by do budoucna mohla být určitě mnohem delší, ale je třeba promyslet organizaci, jasně vyznačit trať, rozdělit hmotnostní kategorie, startovat a dojíždět přes časový čip, aby nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním a hádkám. Na druhou stranu byla vidět velká snaha závod od závodu se z předchozích chyb a nedostatků poučit.

Já osobně jsem si seriál závodů60815733 467426884002850 8324840577606615040 n Leskros moc užila, hlavně mě těší čas strávený se svým psem, a to bylo splněno. Považovala jsem tento seriál za amatérskou akci organizovanou pro radost, vždyť už v názvu organizátora akce „rozběhámečesko“ se to tak trochu nabízí, že hlavním úkolem je, zvednout naše zadky z gauče. O to víc mě překvapila účast některých závodníků/matadorů, kteří se běžně účastní profesionálních závodů, kde dosahují na nejvyšší medailové příčky. Měření jejich sil s ostatními amatérskými závodníky mi přišlo trochu neférové. Vždyť tito závodníci nemohou mít z vítězství ani radost, když jejich vítězné časy jsou úplně v jiné dimenzi. Asi je to nějaká reklamní nebo obchodní hra, do které nevidím, ale nicméně můj pocit deziluze to nezmenšuje.

Co se týká celkových výsledků našeho týmu, byly rozhodně nepřehlédnutelné. V relativně malém počtu závodníků jsme obsadili celkově jako tým 4. místo. Celá řada z nás si odnesla cenné medaile, a to v jednotlivých závodech, tak i v celkovém hodnocení seriálu napříč všemi kategoriemi (výsledky www.leskros.cz). Bylo jasné, že závody pořádané v okolí Plzně vytáhnou z postelí hlavně Plzeňáky a možná Pražáky, a proto výsledek „týmové výzvy“ se dal tak trochu očekávat. No, nicméně jsme jako tým bojovali do poslední vteřiny a mnozí z nás si naordinovali dva starty během jednoho dne, aby zvýšili šanci posunout se na medailovou pozici.

Navzdory drobným nedostatkům a výše zmíněným připomínkám jsme si závody užili a jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit. Příští rok, pokud nám zdraví dovolí, budeme stát na startu.