foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Vítejte na stránkách Musher klubu JCC


Budování základní kondice psa

základní kondice je nutností ať je to sprinter nebo vytrvalec...

Více...

Přehřívání a chlazení psího sprintera

Jak správně chladit svého psa, popřípadě jak předejít jeho přehřívání během závodu.

Více...

Canicross modes

Průběh závodu očima běžce

Více...

Mushingové závodní kategorie

Mushingové závodní kategorie současnosti

Více...

Canicrossový chariťák v Psářích

Již několik let se pravidelně účastním závůdků organizovaných ve prospěch psího útulku. Z mého pohledu jeden z těch opravdu povedených oddechových závodů s velmi omezeným počtem startujících. Jde o závody skupiny Canicross Vlašimskem. Teprve včera po své již čtvrté účasti jsem zjistil, že jsem se nikde veřejně nezmínil o této komorní akci. Hodlám to tímto krátkým reportem napravit!Letos 27.5.2019 jsme se opět sešli v Psářích. Název obce je velmi příznačný a je to přesně to místo, které do GPS zadáte, i kdyby Vás někdo probudil z hlubokého snění. Nedá se to zapomenout. :-)
Letošní skladba opět připomínala náhodný výběr závodníků ze všech koutů republiky s těmi nejrůznějšími psy. Malí, velcí, dlouzí, krátcí, černí, bílí i strakatí. Prostě, kdo má doma psa, sedák a postroj a stihl se zaregistrovat, dokud bylo místo, tak vyrazil do Psářů.

Start závodu je v 8:30, skutečně v 8:30 ráno. Tím se nám vyselektuje ta líná a pohodlná část závodníků a přijedou jen ti, co mají skutečně chuť se pobavit a podpořit dobrou věc. Časný start je dobrý zejména pro psy, protože konec května již dokáže teploměr pořádně rozžhavit. Tentokrát jsme s Davidem Šebkem nechali rodiny doma a udělali jsme si pánskou jízdu. To, že se hodláme bavit a nezastaví nás žádná konvenční pravidla, jsme dali najevo už tím, že jsme si koupili kafe na Benzině a ne v mekáči! Hukot!! :-D Naše rebélie pokračovala záměrným ignorováním instrukcí GPS.

Snad poprvé jsme dojeli na místo závodu včas a bez bloudění. Po pohodové a bleskové přejímce jsme vykoupali psiska v rybníku na startu. Ano, čtete správně, závod v Psářích má start u rybníka!! Takže první bod za brzký start a druhý bod za rybník na startu. Trať jsme již absolvovali v roce 2017, a tak jsme věděli, do čeho jdeme. Startovní výběh kopečka střídají dva kilometry likvidace nohou na táhlém seběhu. S velkým psem si v tomto místě přeji, abych mohl znovu běžet se svým bíglem. Bolest střídá výčitka, proč jsem startoval, a tu následně umlčí další bolest. Když už si myslíte, že máte vyhráno, tak se objeví táhlé stoupání až k cíli, kde si stihnete promyslet plány na týden dopředu. Pak následuje už jen seběh do cíle a hurá do rybníka.

Ačkoliv trať neobsahuje žádné prvky crossu, jako je halda kořenů, tuna bahna a přeskok několika stok a potoků, tak ji rád označím za středně náročnou. Ony střídavé výběhy a táhlé seběhy s Vašima nohama udělají daleko horší věci než pár kořenů a bahno.

Po doběhnutí hlavní kategorie se do demoverze tratě pustili začátečníci a následně děcka. Musím dodat, že jako čerstvého otce mě dětská kategorie pobavila nejvíc. Výkony canicrossových špuntů byly fenomenální. Dřív, než jsme se stihli pořádně vystrečovat, tak byly ručně psané a počítané výsledky na světě. Následovalo formální předání cen, symbolické potřesení rukou, již tradiční společná fotka a šup do auta a zase domů.

S přáteli se shodujeme, že závod, jako je právě tento, je přesně to, co mi dává smysl. Nikdo neřeší svůj čas. Hodinky v cíli vypnu a nehledám tempo ani vzdálenost. Je mi to jedno, šlo o to se pobavit a společně podpořit psy v nouzi. Mnohokrát děkuji dámám, které pro nás tento závod připravují. Posílám velké díky a přeji, ať vydrží i následující roky. Váš závod je super takový, jaký je. Nepotřebujeme miliony cen, slevových kuponů ani medailí. Stačí nám ten silný zážitek, který právě Váš závod umí nabídnout. :-)

A jak jsme dopadli? Na tom vůbec nesejde! :-)

 

Pár foteček se svolením organizátora:

3

2

1