foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Vítejte na stránkách Musher klubu JCC


Budování základní kondice psa

základní kondice je nutností ať je to sprinter nebo vytrvalec...

Více...

Přehřívání a chlazení psího sprintera

Jak správně chladit svého psa, popřípadě jak předejít jeho přehřívání během závodu.

Více...

Canicross modes

Průběh závodu očima běžce

Více...

Mushingové závodní kategorie

Mushingové závodní kategorie současnosti

Více...

Nominace na Lesné!

Blíží se nám Mistrovství Evropy ICF v Belgii a pár našich členů projevilo zájem o účast. První nominační závod, kam si svou nominaci jeli vybojovat se konal v Lesné a to 31.8-1.9 v Krušných horách.

Závod byl pod taktovkou Marušky Ševelové a klubu TJ. Sokol Maxičky, takže organizace klapala do posledního puntíku. Kvůli teplému počasí se startovalo od osmi hodin od rána. V blízkosti stakeoutu se naštěstí nacházíí rybník, který přípravu psů pro start značně usnadnil. Po trati bylo dobře viditelné značení a jedna občerstvovačka pro pejsky. Celý závodní den organizátor rozprávěl o jednotlivých závodnících a zajímavostech sportu. 

Od prvního okamžiku bylo jasné, že nikdo nedostane nic zadarmo. Startovka se blýskala zvučnými jmény a výsledky z prvního dne jen potvrdily, že se na tento závod každý opravdu poctivě připravoval.

Za náš klub v kategorii SC1 bojovali o nominaci čtyři závodníci, v kategorii BKJ další dva a v CC celkem čtyři.

 


Za kategorii BKJ Vlastimil Rec:vlastik

Proč jsi se chtěl nominovat?

S tím, jak je pes šikovný jsem to bral skoro jako povinnost. Navíc je Belgie cyklistická velmoc a potkám se tam s přáteli, kteří tam žijí.

S jakým psem jsi jel?

Jel jsem s mým nejlepším parťákem Sheldonem. Je to čtyřletý evropák.

Jak probíhala vaše příprava?

Přípravy jsou každý rok šílenější. Závodí se už na konci léta, takže jsou přípravy v teple složitější. Letos jsme skutečně hodně naplavali a zafungovalo to.

 

Co nervozita?

Bohužel extrémní. Pes si navíc na tvrdé trati v sobotu natrhl tlapu, takže se mnou večer bylo fakt k nevydržení.

Samotný závod?

V závodě ze mně většinou vše spadne a užívám si samotnou jízdu. Tady jsem si úplně neužíval. Trať byla na rychlé disciplíny hodně tvrdá. V nedělní etapě se v zatáčce dostalo psovi vodítko pod zadní nohu a musel jsem zastavit.Tam jsem pár vteřin ztratil a myslím, že mě to stálo stříbro. Takže ze samotné jízdy tentokrát úplně dobré pocity nemám.

Pocity po?

No jestli to za ty zničené tlapy vůbec stálo, když nakonec na kvalifikaci stačila samotná účast.

Tvé umístění? Splněná nominace?

Bronz, Nominovali se všichni účastníci zájezdu.

Cíl na ME?

Nezabít se tam a nezranit psa.

 

simcaZa kategorii SC1 Simona Fabiánková:

Proč jsi se chtěla nominovat?

Byla jsem jako divák a podpora na více velkých významných musherských závodech a byla pohlcena obrovskou energií ze závodů. Unešena z práce závodníka a psa, vždy jsem si představovala, jaké by to bylo, být tohoto všeho součástí a tak trochu tajně o všem snila. Také bych ráda změřila síly se špičkou našeho sportu.

S jakým psem jsi jela?

Nominačních závodů jsem se zúčastnila s fenkou evropského saňového psa jménem Macík

Jak probíhala vaše příprava?

Naší přípravu začal už před rokem můj přítel Pája, se kterým jsme společnými silami dávali dohromady Macikovu psychiku. Fenka k nám přijela v naprosto výborné fyzické kondici a předváděla na trénincích neuvěřitelné časy. Ovšem přišly závody a na startu vždy stála hromádka neštěstí. Spousty tréninků, spousty konzultací nad videi z tréninků, závodů, rady zkušených, neustálé opakování zajetých rituálů a zjišťování krok po kroku, kde se stala chyba a kde se Macík cítí nejvíce ve své kůži. Po Pájova a Macíka odjeté sezóně včetně té zimní jsem si po pauze přebrala Macíka já a navázaly jsme společně na minulý rok intenzivních tréninků, kde jsme se zaměřily spíše na silové tratě, protože Macíka v minulém roce jezdila spíše rychlostní tréninky na biku a běžkách.

Co nervozita?

Heh, musím se pousmát. Tahle otázka je na nás jak na míru ušitá. Je to moje veliká slabina a podstoupila jsem i pár kurzů na práci s nervozitou, abych Macikovi dokázala dopřát starty s chladnou hlavou. Nominační závody na Lesné byly pro mě více stresující, než jsem předpokládala a nervozita se podepsala na Macikově startu i samotném času z tratě. Mistrovství Evropy bude pro nás obří zkouška.

Samotný závod?

Už při prohlídce tratě jsem věděla, že samotný závod bude pro nás opravdu těžký. Sedí nám spíše rychlostní a členité tratě, ač se snažíme tréninkem sílu nahnat, na velké silné evropáčky a závodníky budeme ztrácet vždy. Samotný závod jsem si ovšem užila a konec konců i Macík kdy se trať ze silové přelomila na tvrdší a rychlejší. Průjezd jsme měly krásně čistý bez jediného zádrhelu, pádu ( ty nám totiž vůbec nejsou cizí) a zaváhání. Čisté průjezdy zatáček a do kopce jsme že sebe vydaly obě dvě vše. Když pominu nervozitu a Macíka nejistotu první půlku tratě, tak bylo vše super .

Pocity po?

v sobotu jsem dojela opravdu zklamaná. Čekala jsem, že ukážeme čistý výkon a sama jsem vše svou zbytečnou nervozitou zvorala. Vzala jsem si ponaučení do nedělního startu a bylo vše mnohem uvolněnější a klidnější. Macík s pomocí přítele Páji a mou chladnější hlavou měla krásný start a mnohem klidnější a s větší důvěrou první půlku tratě. Ač jsme se v neděli že 4. místa propadly na 9. byla jsem ze závodu spokojená.

Tvé umístění? Splněná nominace?

konečné 9. místo mezi ženami s odstupem času a pohledu zpětně do konkurence a podmínek které jsem Macíkovi připravila si místa vážím mnohem více. Nominace splněna.

Cíl na ME?

cíle na ME jsou nad míru jasné. Přeji si čistý start , čistý průjezd tratě a užívat si atmosféru samotných závodů. Neudělat ostudu české reprezentaci a samotnému našemu klubu pod kterým s respektem pojedu. Umístění a časy z tratě budou jen třešničkou na dortu, kdyby se zadařilo.

 

Za kategorii canicrossu David Šebek:David

Proč jsi se chtěl nominovat?

Rád bych viděl na jaké úrovni se canicross běhá mimo ČR a porovnal se s konkurencí za hranicemi. Vyzkoušet si atmosféru velkého závodu a posbírat co nejvíc zkušeností co půjde.

S jakým psem jsi běžel?

Běžel sem s mojí mladou 14-ti měsíční fenečkou ESP Airou

Jak probíhala vaše příprava?

„Naše příprava“ byla prozatím jen Airinky příprava….páníček neměl příliš času nějak systematicky trénovat. To se ale teď mění a do ME chci co nejvíc zapracovat i na sobě, aby to chudák neodřela sama za nás oba. Na ME se nejezdí zkoušet, co umíme, ale ukázat co dokážeme!

Co nervozita?

Nervozita…nepovažuju se za nervák, ale…..je pořád mladá, nemá moc závodních zkušeností, takže po oba dny stres ze startů…jak zvládneme hromaďák? Jak zvládneme intervalový start? Počasí nebylo ideální (teplo)… Na tréninku jsme zkoušeli vše, zkouším se s ní dostat do každé situace, abych věděl, jak se zachová, ale na závodech je to vždy atypické. Každopádně jsme to zvládli a hlavně Aira na výbornou. Další nervozita přišla, když mi bylo prozrazeno, že po první dni sem třetí….upřímně nikdy sem neřešil umístění, ale tentokrát sem vážně chtěl skončit třetí :-D V tom mi pomohla moje úžasná snoubenka, které mi udělala takový komfort a zázemí, že jsem se mohl soustředit čistě jen na běh. Tímto jí chci ještě jednou poděkovat!

Samotný závod?

Prostě canicrossový závod. Popsal bych to pocitově….1 km - jupí jsme letadlo, 2km - nějak mě bolí plíce, 3km - nějak mě bolí nohy, 4 km – sakra bolí mě všechno, probíhám cílem a zapomínám, že mě kdy něco bolelo.

Pocity po?

Určitě pozitivní! Dopadli jsme nad očekávání. Airinka byla jako naprostý profík, zvládla vysokou teplotu. Za mě naprostá spokojenost. To bych dodal i k celkové atmosféře závodu a všeho kolem. Za mě rozhodně paráda, strašně rád jezdím na akce pořádané TJ Sokol Maxičky a rozhodně v tom budu pokračovat.

Tvé umístění? Splněná nominace?

Jak sem už zmínil, chtěl sem zůstat třetí a povedlo se. Chtěl jsem se nominovat a to se povedlo, což byl cíl. Každopádně pro mě to není to nejdůležitější. Budu se opakovat, ale nejdůležitější je to co předvedla ta moje raketka. Dokonalost...

Cíl na ME?

Osobní cíl je rozhodně si to užít, bavit se sportem, atmosférou, místem a výkony ostatních. Zafandit, pokecat. Sportovní cíl je podat maximum, nebo se k maximu přiblížit. Posbírat s Airuší další kladné zkušenosti, vytvořit ještě lepší tým a nedat nikomu ani sekundu zadarmo!

 

Nominačního závodu se však nezúčastnili pouze zájemci o účast na ME, ale i pár dalších závodníků našeho klubu, pro které byl závod velká zkušenost a podívaná. Celý víkend jsme si všichni fandili, pomáhali si, radili se a podporovali se do posledních vteřin! Gratulujeme všem nominovaným a těšíme se na jejich výkony na ME v Belgii!

 

NOMINOVANÍ: BKJ-Vlastimil Rec SC1- Simona Fabiánková, Ladislav Vopat CC- Linda Václavová, Anna Adéla Mateiciucová, David Šebek a Petr Václav