foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Vítejte na stránkách Musher klubu JCC

Posilování psů, potřeba nebo pouze novodobá móda?

Tereza Hladká vede soukromou psí školu a se svou kolegyní fyzioterapeutkou (potvrzeným zvířecím fyzioterapeutem) i psí fitness. Pořádá semináře a přednášky na různá témata po celé ČR. Doma na ní vždy čekají tři intenzivně sportující psi - dva bíglové a pointřice. 

Ahojky Terez, co tě na práci se psy tak baví?

Psi jsou součástí mého života odjakživa a já jejich bezprostřednost, silné upřímné prožívání emocí, schopnost spolupracovat s člověkem, ochotu se učit novým věcem a chuť do takřka jakékoliv činnosti prostě miluju. A nutno říci, že je to až nakažlivé – důkazem je fakt, že já, letitý odpůrce běhání, běhám. :) Takže abych byla konkrétnější, baví mě vůbec se psy být, poznávat nové povahy, sledovat jejich chování, komunikaci. Nejvíce mě práce s těmi cizími asi baví tehdy, když se majitel snaží porozumět psímu světu bez jakéhokoliv polidšťování, bere svého psa jako psa a chce se v práci a komunikaci s ním zlepšovat. Ke spokojenosti mi stačí málo – když člověk z mých lekcí odchází jako někdo trochu jiný, povznesený nad běžným přístupem ke psům a přesvědčený, že pes má své přirozené potřeby, motivace a né, že MUSÍ, protože je pes – NESMÍ, protože je pes. :) 

Děláš různé kurzy ohledně přípravy psa před výkonem, posilování, následná regenerace... Můžeš nám to trochu přiblížit?

Kurzy jsou vhodným prostředkem, jak se za poměrně krátkou dobu naučit alespoň základní pravidla, jak se psem sportovcem zacházet z hlediska dlouhodobé přípravy i přípravy krátkodobé, tedy těsně před a po výkonu. Ono totiž, pokud se majitel rozhodne sestavit tréninkový plán svému psovi a začít se věnovat jeho intenzivnější fyzické přípravě, často zjistí, že moc neví, jak na to a hlavně se sám bojí, aby spíše něco nepokazil. Zejména, co se strečinku týká, musí mít člověk opravdu alespoň základní vědomosti o anatomii a fyziologické poloze a hybnosti jednotlivých kloubů, svalových skupin. Pokud znalosti nemáte a snažíte se psa protahovat do nefyziologických poloh, můžete mu rozhodně celkem snadno ublížit. Takže kurzy či semináře pod vedením zkušených osob rozhodně všem majitelům psů sportovců doporučuji, může Vás to jedině posunout dál a Vašemu psovi prodloužit dobu zdravého sportování. :)


Je posilování opravdu tak důležité?  Kdo by se o to měl opravdu zajímat?

Sice nemám ráda polidšťování, co se vlastností a chování týká, ale jsme všichni savci, takže máme z fyziologie mnoho společného. :) Použiji tedy přirovnání k nám lidem – ať už jsem sportovec či ne, je prokázáno, že je rozhodně zdraví prospěšné udržovat se tzv. fit a na úrovni alespoň základní fyzické kondice. Pokud budu mít nadváhu, budu se stravovat nezdravě, svalstvo ochablé, orgány obalené tukem, pak pravděpodobnost, že se dožiji naprosto zdráv vysokého věku, opravdu rapidně klesá. Pokud v takovémto stavu ještě navíc bez přípravy jednou za 14 dní skočím z křesla rovnou do auta, dojedu na závodní ovál a tam rovnou z auta vystoupím a budu nucen běhat hodinu sprintem pořád dokola, co se asi stane?

Pokud tedy rovnou ihned nezkolabuji, rozhodně se mi pravděpodobně natáhne nějaký sval, šlacha, klouby budou zatíženy neuvěřitelnou vahou při každém nárazu chodidla o zem, srdce bude namáháno o tolik více, než na co je zvyklé, příjemný zážitek z takového pohybu rozhodně mít nebudu atd. atd. No ale proč takový extrémní příklad? Protože takto to přesně dělá se svými psy velká spousta majitelů a vůbec si to neuvědomují. Stejně jako u lidí je určitě důležité alespoň se psem chodit na pravidelné delší procházky (už tím běháním na volno v přírodě se pes udržuje v základní kondici), pokud jsem svědomitý majitel a chci, aby měl můj pes zároveň i zpevněnou postavu (odlehčím tak jeho kloubům, pomůžu mu k příjemnému pocitu z pohybu, snížím pravděpodobnost vzniku některých zranění, rozvoji některých zdravotních komplikací,…), pak s ním procvičuji pomocí různých triků koordinaci a na balančních pomůckách zpevňuji jeho svalstvo, zejm. to stabilizační. Pokud jsem majitel psa sportovce, je opravdu nezbytné, abych mu zajistil nejen kvalitní výživu, dostatek pohybu, naučil ho vědomě používat části svého těla a jejich pohyb si uvědomovat, posílit střed těla a i důležité svalové skupiny. Bez nadsázky, pokud se se psem věnujete aktivně nějakému sportu, jezdíte s ním na závody – věnujte mu péči jako vrcholovému sportovci.
A co péče po výkonu? Pes odběhne závod, chvilku se prospí a chtěl by zase běhat, musíme i tak provádět protahování, nebo si pes řekne, kdy je co potřeba?
Pes si právě často neřekne, proto je na mé zodpovědnosti se o psa dobře postarat. Před výkonem je důležité psa rozehřát, opravdu vyndat z auta a alespoň 15-20 minut s ním např. klusat, stejná doba by měla být věnována zklidnění psa po výkonu. Tedy ne ihned po výkonu psa zavřít do auta, klece, ale opravdu si dát tu péči a alespoň se s ním procházet, počkat až se sníží tepová frekvence, pak dát psovi případně napít (na zavodnění myslete zejm. den/dva před výkonem), zchladit mu packy ve vodě. Rozhodně nehodit psa ihned po doběhu v letní horký den do studené vody, dojde totiž k přesně opačnému efektu, pes se začne zevnitř skoro vařit – drobné cévy na povrchu se šokem z ledové vody stáhnou a horká krev tak zůstává bez možnosti zchlazení v cévách uvnitř těla. Takže na to pozor. Samozřejmě je dobré psa po výkonu pasivně protáhnout (poté, co se zklidnil jeho tep a trochu jste ho ochladili), pasivní strečink je vhodnější zavést po výkonu – za jedno jsou svaly zahřáté a za druhé pasivní strečink rozvolňuje svalová vlákna, takže před výkonem by mu to spíše uškodilo.
S Kristýnou Zachovou vedete v Českých Budějovicích Psí fitko, tzv. Dogfitness, co to vlastně je a pro koho je to vhodné? Co si pod tím představit? To běhají psi dokola v tělocvičně?
Fitness je místnost, kde máme různé balanční míče, nestabilní i stabilní plochy sloužící k posilování středu těla, pomůcky na trénink koordinace, používání nohou, také běžecký pás, který slouží k uvedení psa do kroku, což je energeticky nejnáročnější způsob chodu a pes při něm pravidelně střídá pohyb všech nohou. Je vhodný i pro psy, kteří mají pohybové problémy, jsou po operacích, mají dysbalance v končetinách, zádech apod. Rozhodně to není náhrada za přirozený pohyb v přírodě, jen jedna z velmi efektivních cvičebních pomůcek. Všechna cvičení psi provádějí dobrovolně, jsou za trénink a snahu odměňováni, strašně se k nám těší. :) Takže majitelé vlastně spojují příjemné s užitečným, tráví čas se svým psem, poznávají jeho chování v různých situacích, naučí ho spoustu nových triků a cviků, pes posiluje a nabírá kondici. Návštěvy u nás také slouží jako prevence, společně s kolegyní jsme schopny včas rozpoznat vznikající komplikace na pohybovém aparátu a ihned je tedy začneme řešit.
Jaká je otevírací doba Fitness a kde vás najdeme? Psí fitness se nachází v Českých Budějovicích, bližší kontakt a možnost rezervovat si lekci najdete na facebooku i na internetových stránkách Psí fitness České Budějovice. Otevřeno máme každý čtvrtek prakticky celý den. :)

Děkuji za rozhovor a přeji Ti mnoho úspěchů a spokojené, hlavně psí zákazníky! :)

Autor článku: Petra Fürstová

 Tento článek je majetkem Musher klubu JCC, z.s. V případě, že ho chcete dále prezentovat a šířit, tak prosím uvádějte autora článku a také odkaz na náš web. Děkujeme!