foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Vítejte na stránkách Musher klubu JCC

Rozhovor s organizátory ME ECF 2016

Většina z Vás již samozřejmě ví, že letos se bude v České republice konat Mistrovství Evropy ECF. Rádi bychom Vám v tomto rozhovoru přiblížili trochu více informací ze zákulisí pořadatelů. Jak moc jsou samotné přípravy na ME náročné a co vše je třeba zařídit, aby se závod nejen vydařil, ale také se nesmazatelně vryl do paměti závodníků a diváků?


Více nám již řekne Kamila Šrolerová a Michal Ženíšek.

Ahoj Kamčo, ahoj Michale, díky, že jste si na mě udělali čas i přes váš bezesporu nabitý kalendář. O kolik je v těchto týdnech 

nabitější než obyčejně ?

Michal: Kalendář není ani tak nabitý díky tomu, že se ruší jeden zimní závod za druhým, ale u pc trávím nějak více času, než bych chtěl a možná i více, než je zdrávo.

Kamila: No tak já ho mám nabitější od narození dcery... :-) Musím říct, že jako předsedkyně klubu ho mám trochu nabitější, neboť vždy na začátku roku je spousta administrativy za uplynulý rok (vykazování, zprávy atd). U počítače v současné době trávím téměř vždy celou noc až do rána. Je to prostě potřeba.

Mohli byste se prosím představit pro ty, kteří vás ještě neznají? Přece jen do mushingu v poslední době zavítalo mnoho nováčků, kteří se teprve rozhlížejí kolem sebe.

Michal: Jsem členem TJ Sokol Maxičky, se psy jezdím už 19 let. Od roku 2006 se pravidelně účasním ME a MS. S přítelkyní Míšou Srchovou máme doma 7 psů. Nikdy nezapomínám na to, že ON-SNOW je první liga. I když poslední zimy trochu kazí dojem. :(

Kamila: Já jsem se s tímto sportem seznámila na konci roku 2011 a od roku 2012 jsem členem TJ Sokol Maxičky. Já mám jednoho psa a přítel má druhého psa. :-) Občas si půjčíme jiné psy na závody a máme pak doma správnou smečku. Do budoucna ale plánujeme více vlastních psů. Strašně ráda běhám, s rychlostí je to už horší, takže já raději delší tratě. Myslím si, že jsem trochu workoholik a možná to byl i důvod, proč jsem byla zvolená předsedkyní oddílu sportu psích spřežení TJ Sokol Maxičky. :-)

Snad každý, kdo se malinko zajímá o offsnow mushing, dobře ví, že letos pořádáte ME 2016 v Čechách, a to v Novém Městě na Moravě ve Vysočina Aréně. Můžete prozradit, jaké jsou vaše role v organizaci této akce?

Michal: Má role je ředitel ME. Dostal jsem se k ní tak trochu náhodou. Při zvažování uspořádat po 8 letech ME v ČR se nikdo z oddílu nechtěl k této výzvě postavit čelem. A já s heslem: “Kdo nic nedělá, nic nezkazí!” vyrazil vstříc mistrovství.

Kamila: Tak já také začnu heslem jako Michal. Já se zase řídím tím, že “svět patří těm, kteří se z něho nepos... “. :-) (Promiň Honzo, snad je to publikovatelný.) :-) Takže proč do té ohromné výzvy nejít. Má role je jasná, jsem předsedkyně pořádajícího oddílu. Takže jak to říci zkráceně? Zaštiťuji, sedím na penězích :-), sháním peníze, schůzuji, plním kalendář schůzkami, neustále někam volám a vyplňuji formuláře na granty a fandím Michalovi. :-)

Kolik dalších lidí se na pořádání aktivně podílí a jak?

Michal: Zatím to válcujeme s "předsedovou” ve dvou. Aktivnějších lidí kolem je do deseti a doufám, že se ochotně připojí další.

Kamila: Tak ono upřímně, do současné doby to opravdu bylo na řediteli a mně, neboť se jednalo o různé schůzky nahánění partnerů a vyjednávání všech věcí na daném místě konání. Michal má pravdu, aktivních lidí je do deseti, ale začínají se přidávat, což mi dělá radost.

Máte dostatek pomocníků? Nesháníte další dobrovolníky, kteří by přiložili ruku k dílu?

Michal: Pomocníků je vždy nedostatek. Uvítáme všechny ochotné a šikovné lidí, kteří se budou chtít s námi na ME podílet.

Kamila: Pomocníků není nikdy dost!!! Čeká nás na začátku března schůzka s Petrem Smrčkou (náš člen), který bude mít dobrovolníky na starosti. Takže po této schůzce, kde projednáme detaily, zveřejníme výzvu k “náboru” a veškeré potřebné informace.

Na jaké mushingové disciplíny se mohou fanoušci těšit?

Michal: Závodit se bude v canicrossu, bikejöringu a poprvé se budou rozdávat tituly ve scooteru s jedním psem. Kategorie jsou rozděleny podle pohlaví a věku. Od dětí až po veterány.

Kamila: Jasně, tady není co dodat a jsem ráda, že se nám podařilo prosadit na loňské schůzi ECF disciplínu scooter. Budeme první zemí, kde se pojede o titul Mistra Evropy. Nebylo to úplně jednoduché a diskuze byla hodně emotivní, musím říct. Obzvlášť ze strany Francouzů a pak technické komise ECF. Ale podařilo se.

Máte už vyšlápnutou trať? Jaký bude profil a terén? Je trať něčím specifická a čím se bude odlišovat od běžných závodů, kterých je přes sezonu stále víc a víc?

Michal: S tratí máme celkem jasno, uvidíme, co na to řeknou delegáti z ECF v květnu na schůzi. Bude mít kolem 5km a závodníci na ní nastoupají 170m. Je hodně členitá, často se střídá tempo. Delší výjezdy a kratší prudké sjezdy, které okoření nespočet zatáček. Povrch je zpevněný. Střídá se lesní cesta s trávou a cesty s pískem a jemným štěrkem. Povrchem bych to přirovnal něco mezi Bělčí a Horníkem. Doufám, že tam nebude moc bláta…

Kamila: No musím říct, že závodníci se mají opravdu na co těšit. Bude to specifická krásná trať, na které je opravdu šance ukázat nejenom rychlost, ale především techniku a fyzičku.

Jsou ve Vysočina Aréně nějaké vychytávky, které stojí za to vidět přímo na místě?

Michal: Rozhodně ten prostor stadionu. Něco takového tento sport ještě neviděl. Pak určitě tratě, široké cesty na bezpečné předjíždění a přitom žádná nuda. Jeden sjezdík (cca 20m) děsí některé závodníky ze spaní už teď. ;)

Kamila: Míšo, tak dobře, o tom sjezdíku jsem tedy mluvit nechtěla, ale začal jsi. :-) Areál je opravdu zajímavý pro takovouto akci, to je bez debat. Nevím, jaké vychytávky přímo z místa bych vyjmenovala, ale myslím si, že buňky pro jednotlivé delegace, speciální místnost pro slavnostní raut, anti-dopingová místnost, nádherná místnost pro časomíru a přenosy, hotel, který ubytuje závodníky i se psy přímo téměř na startu.. .. prostě to řeknu upřímně, bude to hodně velká akce.

Jakou diváckou kapacitu mají tribuny přímo v místě závodu? Bude možnost sledovat ME i z domova?

Michal: To skutečně nevím. Při biatlonu tam prý bylo 200 000 diváků, tak předpokládám že se tam v klidu vejdeme. I live stream z několika kamer plánujeme.

Kamila: MUDr. Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina této akci velmi fandí a ten vidí návštěvnost velmi pozitivně. Dokonce na Krajském úřadě vznikl PR tým, který nám pomáhá s propagací této akce v dané lokalitě. Na schůzce, kterou jsme s tímto týmem měli, “padaly” opravdu geniální nápady. Ano, přenos se plánuje tak, aby mohli akci sledovat i diváci v zahraničí.

Mohou diváci očekávat i doprovodný program?

Michal: Určitě plánujeme i doprovodný program.

Kamila: No jéééje, samozřejmě. Detaily bychom zatím neradi prozrazovali, neboť i záleží na tom, jak nám dopadne vyjednávání s potencionálním generálním partnerem.

Na jaká slavná jména se můžeme těšit?

Michal: Těžko předjímat tři čtvrtě roku dopředu, ale věřím že ta největší esa ve svých kategoriích dorazí. Například Igor Tracz, Antony le Moigne (http://www.canicross.cz/index.php?call=novinky&idc=185) a další.

Nestává se často, že ME bude v ČR, a proto je to jedinečná šance pro naše závodníky. Kolik Čechů se postaví na start a v jakých disciplínách?

Michal: Stává se to zhruba každých osm let, 2001, 2008, 2016. Na startovní listině uvidíme snad 80 českých vlaječek. Doufám, že ve všech kategoriích.

Kamila: Také doufám, že těch 80 míst se nám již podařilo prosadit a jen se to potvrdí na jarní schůzi ECF. Doufám, že reprezentanti budou závodit ve všech disciplínách!

Mají čtenáři stále možnost dostat se do reprezentace ve své disciplíně?

Michal: Když budou trénovat, závodit a ukáží svou výkonnost hodnou účasti dle nominačních pravidel, mají tuto možnost do 19.9.

Kamila: K tomu asi není co dodat. Jedná se o Mistrovství Evropy, takže každý sportovec ví, že k účasti na takovéto akci to chce trénovanost a výkony.

Co vše musí uchazeč o reprezentaci splňovat?

Michal: Nominační kritéria, která jsou popsaná v Psích sportech 2/2016 a nebo na canicross.cz. Ve zkratce jde o to mít v repre adepty na medaili a až se vyčerpají tato jména, dostanou prostor ti další. Samozřejmě ti nejlepší v sezoně 2016. Myslím, že 80 míst je opravdu hodně.

Kamila: Též si myslím, že 80 míst je dost. Už se těším na tu “bandu”, až to bude hotové a bude jasné, kdo za nás bude bojovat. Nominační kritéria jsou postavená dost široce, aby lidé z různých koutů republiky měli možnost závodit kdekoliv a já osobně se těším na povinné “repre” soustředění a trénování na tratích ME a prohlídku Vysočiny Arény. Jenom na základě dotazů, které jsme již ohledně závodů obdrželi, upozorňujeme na to, že se jedná o veškeré závody, které jsou organizovány kluby, které jsou členy České Asociace sleddog sportů, tedy Svazu. Aby si zájemci nemysleli, že veškeré závody v ČR, kde bude např. jako přidružená kategorie canicross či koloběžka k hlavnímu závodu apod. spadají do nominačních závodů. “Nominační” závody budou označeny v termínovce na stránkách www.canicross.cz velkým písmem, a budou tak odděleny od ostatních závodů organizovaných jinými subjekty, než jsou “musherské” kluby, ale též uvedené v naší termínovce. Tak to jenom na upřesnění, ač to mnoha zájemcům bylo jasné.

Předpokládám, že po finanční stránce je organizace závodu této úrovně opravdu náročná. Pokud to není tajné, v jakých číslech se přibližně pohybuje rozpočet na akci?

Michal: Tajné to není, rozpočet je 1.900.000 Kč. Kdyby se snad chtěl někdo stát partnerem ME ECF 2016 je vítán.

Kamila: Rozhodně to není tajné a operujeme s rozpočtem, jak napsal Michal, okolo 2 mil. Partnery sháníme stále a domníváme se, že jim máme opravdu co nabídnout.

Proč by si diváci neměli ME nechat ujít?

Michal: Protože uvidí špičkový canicross, bikejöring i scooter. Zažijou atmosféru velkého mezinárodního závodu. Naberou inspiraci, motivaci a hlavně se stanou součástí ME ECF 2016!!!

Kamila: Protože budou svědky prvního ME v historii konajícího se v takovémto známém sportovním prostředí, kde je maximální zázemí jak pro závodníky, tak pro diváky. Jelikož hejtman Kraje Vysočina, starosta NMNM a starosta Třech Studní jsou touto akcí nadšeni a vycházejí nám maximálně vstříc. Přicházejí sami s nápady, kde dělat slavnostní zahájení, ukončení, osobně se chtějí akce zúčastnit atd. Až uvidím celou českou delegaci na slavnostním zahájení v repre oblečeních, vím, že se fakt hodně dojmu. :-) BUDE TO PROSTĚ VELKÝ!

Závěr autora:
Dovolím si pouze doplnit, že veškeré informace o ME ECF 2016 naleznete na stránkách pořádajícího klubu TJ Sokol Maxičky.

Autor článku: Jan Hladký

Tento článek je majetkem Musher klubu JCC, z.s. V případě, že ho chcete dále prezentovat a šířit, tak prosím uvádějte autora článku a také odkaz na náš web. Děkujeme!