foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Vítejte na stránkách Musher klubu JCC

Skutečně běháme se svým psem?

Dnes jsem se zeptala svého psa, co si myslí o své kariéře v canicrossu. A moc mě nepřekvapilo, když neodpověděl.

Začít s canicrossem bylo mé rozhodnutí a pes neměl na výběr. Jsem s tím smířená. Respektuji, že volba nebyla na něm a v maximální možné míře se mu snažím tento sport učinit zábavným. Kdyby si mohl vybrat, raději zvolí misku žrádla, dvě až tři fenky v pelíšku, občas prohnat nějaké zvířátko po lese.

Příprava mého parťáka spočívá v mnoha maličkostech, velmi pečlivě volím tu kterou tréninkovou metodu. Naštěstí u Musher klubu JCC není positiv reinforcement sprostým slovem, ale funkčním nástrojem. Protože, je-li psu zážitek příjemný, ochotně ho bude opakovat. Ne vždy to jde jako po drátkách, někdy je potřeba rozluštit, proč které nežádoucí chování dělá! K tomu je dobré použít mozek (psovoda), má větší kapacitu než ten psí a vymyslet, co s problémem. Vlastně ani není důležité vědět proč, ale něco změnit a zjistit, zda to tak půjde lépe. Učit se ze svých rozhodnutí!

Dobré je si připomenout, že canicross je sport, který přestože oba dělají naplno, je stále zábavou. Tedy, proč se ke psu chovat hrubě? Zamyslet se a změnit strategii výcviku, když pes chování stupňuje! Nepřistoupit na renomované tréninkové postupy, které se člověku nelíbí, nerozumí jim nebo nedávají smysl, byť by je doporučoval Mistr světa!

Berte ohled na svého psa! Ne každý má tah v krvi! Ne každý byl od malinka piplán k tahu. Respektujme jejich stavbu těla, povahy, nálady a naučme je být stoprocentními partnery! Cesta nemusí být jednoduchá, ale měla by mít pro běžce i psa smysl!

Tento článek píši trochu jako protest proti smutným příběhům, které bohužel slýchám. Jestli i Vám něco na svém současném tréninku nesedí, zkuste přijít na trénink k nám! Z pejskařů děláme běžce a ze psů motory!

Autor článku: Lenka Klímová (předseda)

 Tento článek je majetkem Musher klubu JCC, z.s. V případě, že ho chcete dále prezentovat a šířit, tak prosím uvádějte autora článku a také odkaz na náš web. Děkujeme!