foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Vítejte na stránkách Musher klubu JCC

Dornova metoda v mushingu

V dnešním článku si řekneme něco o dornově metodě ve spojení s mushingem. Pro tuto příležitost využiju svou dobrou kamarádku, která je certifikovaný a doporučený terapeut Dornovy metody pro psy, Bc. Kristýnu Zachovou DoTh. Není tajemstvím, že Kristýna úzce spolupracuje se členy našeho klubu a poskytuje jejich psům full service na náročných závodech a také preventivní kontroly během sezóny.

Ahoj Kristý, mohla by ses nám v krátkosti představit? Jak ses dostala k dornově terapii a proč zrovna se psy?

Již několik let působím jako veterinární fyzioterapeut a doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata. Celý život mě to táhlo ke zvířatům, a především ke psům, a tak studium střední veterinární školy a následný bakalářský obor kynologie byl pro mě jasnou volbou. Ovšem při studiu veterinární medicíny mi pořád nesedělo, že vše se řeší pomocí léků a složitých operací, a tak jsem začala pátrat v alternativní sféře. Po absolvování několika kurzů a seminářů jsem věděla, že to je moje správná cesta. A při této cestě mě nejvíce oslovila a učarovala krása a logika Dornovy metody, která je natolik efektivní a pracuje s respektem k tělu, že si troufám říci, že je to moje životní vášeň.

Mluvíš o respektu k tělu a také se říká, že je dornova metoda jemná manuální technika. Nejedná se tedy o žádné bolestivé kroucení, lámání a škubání?

Ano, Dornova metoda pracuje s velkým respektem k tělu. Nejedná se o žádné trhavé pohyby, ale terapie se provádí za pohybu ošetřované partie, kdy se pohybem zapojí do spolupráce i svalový aparát a okolní tkáně. Tím docílíme efektu, že svaly nevytvářejí ochrannou bariéru, ale naopak s námi spolupracují a my poté můžeme s kosterní soustavou pracovat velmi jemně. Některé partie na těle jsou více citlivé a jejich rovnání nemusí být úplně příjemné, ale nikdy by terapeut neměl přesáhnout práh bolesti.

Jaké nejčastější problémy u svých pacientů řešíš? Zúžíme to na psí pacienty, kteří jsou aktivně zapřaháni ať v mushingu nebo třeba v pullingu.

Obecně Dornovou metodou řeším velkou škálu problémů, ale pokud se zaměřím jen na tzv. tahavé psy, tak to jsou určitě nejčastěji posuny způsobené špatně zvoleným postrojem. Mnohokrát nevhodně zvolený typ a velikost postroje způsobí nerovnoměrné zatížení váhy na celé tělo psa a tím dochází nejen k svalové dysbalanci, ale především ke kosterním posunům páteře a pánve. Narušením celkové statiky těla a nerovnoměrnému zatížení na jednu stranu dochází k výhřezům plotének, vzniku spondylózy páteře a jiným patologickým změnám na kosterní soustavě. Dalším častým nálezem jsou také posuny na předních končetinách, které jsou při běhu na nerovnoměrném a nezpevněném povrchu velice zatíženy. Mnohdy stačí jeden špatný doskok či došlap a je zaděláno na problém, který se při jeho ignoraci dokáže velmi podepsat na výkonnosti zvířete.

Ruku na srdce, s jakým pochopením a zájmem se setkáváš u současných musherů? Kontaktují tě? Chodí na preventivní prohlídky, nebo až když je doběháno?

Musím uznat, že poslední dobou se povědomí o Dornově metodě a všeobecně o péči o psího sportovce rozšiřuje, a tak mnohem více majitelů vyhledává odbornou péči fyzioterapeuta. Pokud si ale vezmeme, jak vysoké nároky jsou na musherského psa kladeny, určitě by měla být návštěvnost z tohoto odvětví větší. Mám řadu klientů, kteří své psy berou na ošetření 2-3x do roka preventivně, aby se problémům vyhnuli, ale větší část mě navštíví, až když daný problém nastane - pes přestává tahat a objeví se již patologické změny. Bohužel při problémech je počet potřebných terapií větší, a tak vlastně majitel, který svého psa nechá ošetřit pravidelně, nakonec ušetří čas i peníze.

Rád bych narazil na další příbuzná témata, se kterými se setkáváš. Jde o tejpování psů a baňkování. Můžeš to prosím už rozseknout? Je možné psa tejpovat nebo baňkovat? Pokud ano, tak do jaké míry?

Tak toto je opravdu velmi ožehavé a diskutované téma. Nejprve baňkování, to se u Dornovy metody využívá, pokud má pes propadlý obratel či křížovou kost. Baňkování je velice účinné, efektivní a neinvazivní řešení, jak tento propadlý obratel vrátit na fyziologické místo. Podtlak baňky vytvoří tzv. prosak, což je moment, kdy jsou červené krvinky vytáhnuty do podkoží, kde vlastně nemají co dělat. Tělo na tento stav reaguje zvýšenou cirkulací krve a lymfy, okolní tkáně se tím pádem prokrvují a spasmy s fascií povolují. To vše má za následek, že obratel se může vrátit na své správné místo.
Ohledně tejpování psů se vedou dlouhé spory, na jednu stranu je tu velký boom, stejně jako u lidského kinesiotapingu, ale na druhou stranu mezi lidskou a psí kůží je velmi velký rozdíl funkční anatomie. Pokud vezmeme případ, kdy je tejp nalepen na srst psa, je dle mého logické a nepřekvapivé, že terapeutický účinek tejpu je nulový a hlavně nemožný. Pokud si dáme práci s oholením psa a tejp nalepíme přímo na kůži, tak i tehdy je účinek tejpu neprokazatelný. Pes má volné podkoží, které znemožňuje efekt kinesio tejpu převést ani na povrchovou fascii, a to nemluvíme o samotném svalu. I když je tedy kinesiotaping skvělým pomocníkem u lidí, u psů lze mluvit o dobrém byznysu.

Děkuju moc za vyčerpávající odpovědi a přeju ti mnoho vyléčených pacientů. Ještě než se úplně rozloučíme, tak by mě zajímalo jestli i na poli dornovy metody můžeme narazit na méně zdatné nebo na některé samozvané terapeuty?

Zvyšování popularity fyzioterapie zvířat s sebou nese i fakt, že čím dál více lidí se tímto oborem zabývá a nabízí své služby. Samozřejmě tím pádem roste počet kvalitních, ale i nekvalitních terapeutů, a proto přikládám velkou váhu na výběr vhodného terapeuta, který má nejen skvělé recenze a výsledky práce, ale je i dostatečně kvalifikovaný. U Dornovy metody majitelům pomáhá status doporučeného terapeuta, který se získává na základě výsledků práce, recenzí, etiky terapeuta a může být kdykoliv odebrán. Tento titul získá jen velmi malý zlomek terapeutů a tak je to pro majitele taková záruka kvality. Já osobně nejsem zastáncem terapeutů, kteří dělají desítky různých metod a ročně absolvují několik kurzů. Sice takový terapeut má přehled o metodách, ale vlastně se každé metody často dotkne jen povrchově. Sama uznávám, že ač mám několik certifikací na různé metody, využívám především jednu, ve které se neustále snažím zdokonalovat. To je pro mě správná cesta, jak svou práci dělat opravdu kvalitně. Mnohokrát děkuji za příjemný rozhovor a přeji všem psím i lidským sportovcům mnoho sezón bez zranění!

Na závěr bych rád přidal video, které je z dílny zakladatelky Dornovy metody v Čechách, Andrey Dunové. Jak můžete vidět, tak i špičkoví musheři, jako je například Jana Henychová, chápou význam fyzického zdraví svých psů a nenechávají nic náhodě! Nezbývá než doufat, že se toto pochopení svého parťáka v postroji dostane do povědomí všech musherů od lokálních závodníků až po ty skutečné legendy sportu. Protože právě legendy a stálice mushingové VIP scény udávají směr a trendy v tomto sportu.

Autor článku: Jan Hladký

Tento článek je majetkem Musher klubu JCC, z.s. V případě, že ho chcete dále prezentovat a šířit, tak prosím uvádějte autora článku a také odkaz na náš web. Děkujeme!